Առաջարկվում է երկարաձգել քննիչ հանձնաժողովի լիազորությունների ժամկետը
Նոր կորոնավիրուսի (COVID 19) տարածումը կանխելու, այդ վիրուսի դեմ պայքարի՝ համաճարակի հետեւանքները մեղմելու կամ վերացնելու ուղղությամբ Կառավարության եւ պարետատան իրականացրած միջոցառումների արդյունավետությունը, ինչպես նաեւ արտակարգ դրության ժամանակահատվածում մարդու իրավունքների եւ հիմնարար ազատությունների սահմանափակումների արդյունավետությունն ու իրավաչափությունն ուսումնասիրող քննիչ հանձնաժողովի՝ «Իմ քայլը» խմբակցության անդամների նախաձեռնությամբ մարտի 5-ին գումարվեց արտահերթ նիստ:
«Քանի որ քննիչ հանձնաժողովը ձեւավորվել է բարդ ժամանակահատվածում ու մի շարք աշխատանքեր մնացել են առկախված, ուստի դրանք ամբողջականացնելու եւ ամփոփելու համար անհրաժեշտ է լրացուցիչ ժամանակ», - ասաց Հերիքնազ Տիգրանյանը: Քննիչ հանձնաժողովը դիմել է պետական մարմիններին համապատասխան տեղեկատվություն ստանալու համար, որի վերաբերյալ զեկույց կազմելու համար անհրաժեշտ է եւս 6 ամիս:

Предлагается продлить срок полномочий Следственной комиссии
5 марта по инициативе членов фракции «Мой шаг» было созвано внеочередное заседание Следственной комиссии по изучению эффективности мероприятий, осуществленных Правительством и Комендатурой по предотвращению распространения нового коронавируса (COVID 19), в борьбе с этим вирусом – по смягчению или ликвидации последствий эпидемии, а также эффективности и правомерности ограничений прав и фундаментальных свобод человека в период чрезвычайного положения.
«Поскольку Следственная комиссия была создана в сложный период и ряд работ остался приостановленным, необходимо дополнительное время для их обобщения и подведения итогов», - отметила Э.Тигранян. Следственная комиссия обратилась в государственные органы за соответствующей информацией, по которой на подготовку доклада необходимо еще 6 месяцев.